Jdi na obsah Jdi na menu
 

Josef Bican

17.04.2008

Fakta

ObrazekJméno: Josef Bican

Narozen: 25.9.1913

Národnost: Rakousko, (později Česko)

Hráčské kluby: Slavia Praha, Železárny, Hradec Králové, Slavia Praha

Trenérské kluby: Slavia Praha, Liberec, Brno, Příbram, Hradec Králové, Kladno, Tongeren

Číslo v posl. klubu: 9

Post: Útočník

Životopis

Josef "Pepi" Bican se narodil 25. září 1913 a zemřel 12. prosince 2001. Čest jeho památce.

Josef Bican

Josef Bican byl slavný česko-rakouský fotbalista, trenér a podle některých nejlepší hráč, který kdy hrál českou nejvyšší soutěž. Vstřelil 644 ligových branek a je členem klubu ligových kanonýrů (držitel odznaku číslo 1). Většinu své kariéry působil ve Slavii Praha.

Narodil se v české rodině ve Vídni jako prostřední ze tří dětí. Jeho otec František "Franci" Bican byl také skvělý fotbalista a rakouský reprezentant, zemřel v roce 1921 na následky zranění z fotbalu.

Josef Bican se stal hned v mládí hvězdou, hrál za rakouskou reprezentaci, „Wunderteam“, ve kterém dal v devatenácti zápasech čtrnáct gólů. V roce 1934 se v dresu Rapidu Vídeň stal nejlepším střelcem rakouské ligy. O rok později přestoupil do Admiry Vídeň a v roce 1937 odešel do Slavie Praha. V roce 1938 vyhrála Slavia Středoevropský pohár a Bican se stal jeho nejlepším střelcem. Svoji životní formu měl v době druhé světové války a Hitler si přál, aby se stal Němcem, ale on odmítl. Po válce se o něj vážně zajímaly některé italské kluby, mohl mít 6 milionů jen za podpis smlouvy, ale on zůstal ve Slavii.Josef Bican Slavia Praha

 

Bican byl fotbalista, který zastával názor, že každý vrcholový fotbalista by měl být profesionál, protože je to zaměstnání jako každé jiné a fotbalisté baví lidi, kteří za to platí jako v divadle. Ve Slavii se tím řídili, a tak měl Bican plat 5 tisíc korun v době, kdy měli ostatní hráči tisíc pět set korun. Po roce 1948 se jeho život velice změnil, komunisté v něm viděli třídního nepřítele a ve Slavii buržoazní klub, Bican se tak stal pomocným dělníkem.

Později se stal také trenérem. Trénoval např. Slavii Praha, Kladno, Liberec, Brno aj. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let trénoval také v Belgii. Mohl tam zůstat, ale raději se vrátil zpátky do Československa.

V roce 1998 po něm byla pojmenována planetka 10634 (Pepibican).